60M Dash - Finals - Heat 2
1
James Harrington
Cedar Falls
6.97
2
Haris Nuhanovic
WAT West
7.12
3
Brandon Norman
IA Falls- Alden
7.13
4
Aaron Taylor
Waterloo East
7.19
5
Tyrell Martin
WAT West
7.21
6
Devin Howard
South Hamilton
7.23
8
Ronnie Chhim
DVPT- North
7.32
Cray Washington
Fort Dodge
DNS
60M Dash - Finals - Heat 1
7
Mitch Dowell
Cedar Falls
7.29
9
A.J. Solomon
Hudson boys track
7.38
10
Jordan Cheatem
DMLincoln
7.46
11
James Hua
Davenport Assumption
7.48
12
Jake Englin
Waverly-Shell Rock
7.58
Jordan Meyers
West Liberty
DNS
Mitch Gambrel
Clarion/Goldfield
DNS
Nathan Schamdeke
Grundy Center
DNS
60M Dash - Prelims - Heat 1
1
Aaron Taylor
Waterloo East
7.30
2
Parys Lewis
Waterloo East
7.96
3
Dylan Garland
Woodward-Granger
8.11
4
Blake Cooper
BCLUW
8.18
5
Kendrick Sommerfelt
Dunkerton
8.30
6
Cody Haack
Jesup
10.43
60M Dash - Prelims - Heat 2
1
Matt Danielson
Mason City
7.74
2
John Bossert
NUH- CF
7.89
3
Nick Benson
Prairie- CR
8.05
4
Josh Ferguson
Vinton-Shellsburg
8.13
Bryce Sharpless
North Cedar- S
DNS
60M Dash - Prelims - Heat 3
1
Devin Howard
South Hamilton
7.27
2
Alfred Buford
Burlington HS
7.59
3
Kyle Lucas
South Hamilton
7.78
4
Matt Hilligas
Prairie- CR
7.89
5
Davis Darby
Jesup
7.99
6
Gunner Tranel
Vinton-Shellsburg
8.07
7
Joey Read
Northwood-Kensett
8.42
8
Lane Caster
BCLUW
8.67
60M Dash - Prelims - Heat 4
1
Mitch Gambrel
Clarion/Goldfield
7.41
2
Alex Knudtson
Belmond-Klemme
7.56
3
Jacob Boeschen
Dunkerton
7.65
4
Tomose Chew
Burlington HS
7.79
5
Cody Cole
Grundy Center
7.81
6
Austin Hamer
Denver Cyclones
7.91
7
Marcus Hughes
Mason City
7.92
8
Devon Schuett
GMG - Garwin
8.27
60M Dash - Prelims - Heat 5
1
Brody Boldt
South Tama CSD
7.48
2
Keaton Mallen
Belmond-Klemme
7.66
3
Mitchell Vanarsdale
NUH- CF
7.66
4
Bo Cordes
Dike-NH
7.67
5
Zach Morris
South Tama CSD
7.82
6
Tyler Lesch
Woodward-Granger
7.83
7
William Greiner
Highland
7.83
8
Jared Danner
Tripoli
7.95
60M Dash - Prelims - Heat 6
1
Anthony Lotspeich
DVPT- West
7.65
2
Cody Reimer
Epworth- WD
7.76
3
ben hildebrandt
northeast boys
7.82
4
Peyton Smith
Denver Cyclones
7.86
5
Jayden Boylan
Clarion/Goldfield
7.91
6
Shane Karkosh
Hudson boys track
8.07
7
Kody Wood
Highland
8.07
Terry Mooty
Dike-NH
DNS
60M Dash - Prelims - Heat 7
1
Kyle Stephenson
South Tama CSD
7.50
2
Tirael Malone
DVPT- West
7.51
3
Hunter Gerken
Northwood-Kensett
7.63
4
Drake Kulick
Muscatine
7.65
5
Tyler Tribble
Durant
7.84
6
Austin Halligan
Fort Dodge
7.91
7
Reid McDermott
Newton High School
8.02
8
Jake Brumbaugh
Tri-County
8.41
60M Dash - Prelims - Heat 8
1
A.J. Solomon
Hudson boys track
7.40
2
James Hua
Davenport Assumption
7.44
3
Brandon Jeffries
Linn-Mar
7.47
4
Derrick Gray
North Cedar- S
7.53
5
Alan Vongnhay
Waukee
7.58
6
Drew Niebuhr
Perry
7.89
7
Dominic Brandt
Clarion/Goldfield
7.89
8
Ivar Stubberud
Tri-County
7.92
60M Dash - Prelims - Heat 9
1
Mitch Dowell
Cedar Falls
7.34
2
Marcus Rieck
Tripoli
7.47
3
Greyson Fraser
GMG - Garwin
7.55
4
Nate Bahr
IA Falls- Alden
7.56
5
Jake Shoultz
Muscatine
7.64
6
JQuan Nimmers
DVPT- North
7.68
7
Troy Heick
West Liberty
7.80
8
Spencer Feldman
West Liberty
7.96
60M Dash - Prelims - Heat 10
1
Chris Kelly
Boone
7.50
2
Daniel Beard
Epworth- WD
7.55
3
Aaron Boeshart
Clear Lake
7.57
4
Ryan Griffith
Ames
7.60
5
Taner Santry
Waukee
7.61
6
Vybert Greene
DMLincoln
7.75
7
Wes Riesselman
Boone
7.76
8
kevin boughton
northeast boys
8.34
60M Dash - Prelims - Heat 11
1
Cray Washington
Fort Dodge
7.34
2
Jordan Cheatem
DMLincoln
7.35
3
Jake Englin
Waverly-Shell Rock
7.44
4
Kane Seeley
Perry
7.56
5
Ian Mart
Ames
7.56
6
Alex Bleadorn
Waverly-Shell Rock
7.63
Scott Hartema
IA Falls- Alden
DNS
Demetrius Goode
Mount Pleasant
DNS
60M Dash - Prelims - Heat 12
1
James Harrington
Cedar Falls
7.07
2
Brandon Norman
IA Falls- Alden
7.11
3
Tyrell Martin
WAT West
7.18
4
Haris Nuhanovic
WAT West
7.24
5
Ronnie Chhim
DVPT- North
7.26
6
Jordan Meyers
West Liberty
7.36
7
Nathan Schamdeke
Grundy Center
7.37
Brandon Moorman
Mount Pleasant
DNS
200M Dash - Finals - Heat 12
1
James Harrington
Cedar Falls
22.83
2
Ronnie Chhim
DVPT- North
23.12
3
Brandon Norman
IA Falls- Alden
23.20
7
Demetrius Harper
Prairie- CR
23.73
12
Corey Harris
Epworth- WD
24.25
32
David Jensen
IA Falls- Alden
24.89
41
Bryan DeBock
West Liberty
25.22
Nathan Schamdeke
Grundy Center
DNS
200M Dash - Finals - Heat 11
5
Bryan Hawkins
Denver Cyclones
23.48
8
Greyson Fraser
GMG - Garwin
23.90
9
Mitch Dowell
Cedar Falls
23.90
11
Jordan Cheatem
DMLincoln
24.09
13
Vybert Greene
DMLincoln
24.30
14
Alex Bleadorn
Waverly-Shell Rock
24.34
Brett McCalla
Waverly-Shell Rock
DNS
Jerry Westerfield
DVPT- North
DNS
200M Dash - Finals - Heat 10
6
Marcus Rieck
Tripoli
23.65
10
Levi Ryals
Tri-County
24.05
15
Spencer Stienke
Tri-County
24.40
16
Jake Shoultz
Muscatine
24.42
21
Kyle Stephenson
South Tama CSD
24.50
28
A.J. Solomon
Hudson boys track
24.75
30
Andrew Clements
Newton High School
24.76
Wyatt Sann
Clarion/Goldfield
DNS
200M Dash - Finals - Heat 9
19
Brody Boldt
South Tama CSD
24.46
20
Tommy Amlie
NUH- CF
24.46
22
Dean Van Every
Ames
24.52
25
Ryan Finn
Hudson boys track
24.64
31
mitchell Dellamuth
Prairie- CR
24.87
51
Zach Morris
South Tama CSD
25.76
60
Austin Halligan
Fort Dodge
26.11
kevin boughton
northeast boys
DNS
200M Dash - Finals - Heat 8
18
Zach Mayberry
Ames
24.46
23
Taner Santry
Waukee
24.62
26
Drake Kulick
Muscatine
24.65
33
Rashon Burrell
WAT West
24.91
36
Lance Dunn
WAT West
25.07
52
Dominic Brandt
Clarion/Goldfield
25.84
58
Tyler Tribble
Durant
26.05
Jordan Meyers
West Liberty
DNS
200M Dash - Finals - Heat 7
29
Chris Kelly
Boone
24.76
42
Brennan Kurfman
Clarion/Goldfield
25.26
45
Devon Schuett
GMG - Garwin
25.32
48
Riley Pfeiler
Epworth- WD
25.40
55
Mitchell Vanarsdale
NUH- CF
25.89
67
James Barz
Tripoli
26.49
72
Shane Karkosh
Hudson boys track
27.15
74
Tyler Ebaugh
Denver Cyclones
27.45
200M Dash - Finals - Heat 6
27
Corbin Lowe
Waukee
24.66
34
Keaton Mallen
Belmond-Klemme
24.92
38
Alex Knudtson
Belmond-Klemme
25.11
49
Caleb Jans
Perry
25.42
56
Zach Anderson
Fort Dodge
25.98
57
Bo Cordes
Dike-NH
26.02
Dylan McDowell
Boone
DNS
Sam Skogen
Mason City
DNS
200M Dash - Finals - Heat 5
24
Si Eiklenborg
Dike-NH
24.62
39
Bryce Moats
Grundy Center
25.13
43
ben hildebrandt
northeast boys
25.26
46
Richie Chavez
Perry
25.33
64
Kendrick Sommerfelt
Dunkerton
26.35
75
Logan Neilsen
Northwood-Kensett
27.54
Demetrius Goode
Mount Pleasant
DNS
Tirael Malone
DVPT- West
DNS
200M Dash - Finals - Heat 4
17
Josh Saltou
Mason City
24.45
40
James Hua
Davenport Assumption
25.16
54
Logan Sloan
Durant
25.88
64
Toby Sires
Dunkerton
26.35
68
Wes Hammers
BCLUW
26.53
73
Mitchell Athey
Northwood-Kensett
27.42
78
William Greiner
Highland
28.53
79
Dan Hufferd
Jesup
28.78
200M Dash - Finals - Heat 3
35
Dylan Garland
Woodward-Granger
24.98
37
Spencer Feldman
West Liberty
25.08
44
Grant Riley
Burlington HS
25.32
50
Tevin Stone
Davenport Assumption
25.46
69
Jaden Johnson
North Cedar- S
26.64
76
Blake Proesch
North Cedar- S
27.73
77
Jeremy Welch
Jesup
28.40
Dalton Conrad
Mount Pleasant
DNS
200M Dash - Finals - Heat 2
4
Aaron Taylor
Waterloo East
23.21
47
Anthony Lotspeich
DVPT- West
25.34
59
Cole Ashman
Woodward-Granger
26.08
61
Branden Storjohann
BCLUW
26.25
63
Ben Hyland
Vinton-Shellsburg
26.27
66
Josh Ferguson
Vinton-Shellsburg
26.47
70
Josh Coakley
Burlington HS
26.91
200M Dash - Finals - Heat 1
1
Jon Litzkow
WAT West
41.95
53
Zach Zoske
South Hamilton
25.86
62
Parys Lewis
Waterloo East
26.25
71
Sam Waid
South Hamilton
27.10
80
Gerardo Alvarez
West Liberty
31.94
Mike Castillo
Highland
DQ
400M Dash - Finals - Heat 12
1
Nathan Davis
Clarion/Goldfield
52.00
4
Tristan Beyer
Prairie- CR
52.85
6
Dakota Hills
Newton High School
53.35
38
Travis Bond
Hudson boys track
56.40
50
Rayvone Brown
DVPT- West
57.42
Skylar Moore
DVPT- West
DQ
Tommy Thorne
Mount Pleasant
DNS
Trenton Jones
DMLincoln
DNF
400M Dash - Finals - Heat 11
2
Austin Delamuth
Prairie- CR
52.67
3
Jaden Van Dyke
Colfax-Mingo
52.74
12
Austin Drewis
Tripoli
54.26
17
Jake Englin
Waverly-Shell Rock
54.59
19
Kevin Newell
DVPT- North
54.88
25
Jayden Boylan
Clarion/Goldfield
55.31
35
Erik Kauder-Metcalf
Epworth- WD
56.25
Sam Skogen
Mason City
DNS
400M Dash - Finals - Heat 10
9
Tommy Amlie
NUH- CF
53.79
13
Zach Shippy
Cedar Falls
54.36
15
Austin Ritter
Denver Cyclones
54.52
21
Ryan Wirth
Linn-Mar
55.23
26
Dylan James
Epworth- WD
55.39
51
Dominic Brandt
Clarion/Goldfield
57.77
68
Blane Anderson
GMG - Garwin
1:01.36
Austin Fleider
Linn-Mar
DNS
400M Dash - Finals - Heat 9
5
Adam Striegel
Tri-County
53.18
7
Nick deBuhr
Cedar Falls
53.51
8
Grant van der Linden
Belmond-Klemme
53.67
10
Alex Dewald
Jesup
53.82
20
Levi Ryals
Tri-County
54.91
27
Mitch Matejka
Grundy Center
55.52
28
Nihad Ejubovic
Waukee
55.57
36
Sam McKendree
Grundy Center
56.28
400M Dash - Finals - Heat 8
22
Nick Jensen
IA Falls- Alden
55.23
33
Nathan Blume
Tripoli
56.02
34
Chandler Diercks
Clear Lake
56.08
41
Kory Fellom
Perry
56.69
42
Ben Daniels
Perry
56.71
45
Zach Elsner
Boone
57.04
66
Sajen Vogel
DMLincoln
1:01.04
73
Ryan Cazin
Burlington HS
1:02.97
400M Dash - Finals - Heat 7
11
Chandler Harden
Tipton
53.89
16
connor soenksen
northeast boys
54.57
18
Tristin Twedt
South Hamilton
54.68
23
Tyler Sanders
Muscatine
55.27
30
Jacob Boeschen
Dunkerton
55.70
48
Ross Vogel
Waukee
57.22
53
Sabin Hicks
Boone
58.18
55
Dean Van Every
Ames
58.61
400M Dash - Finals - Heat 6
24
Jamie Medina
WAT West
55.28
29
Adam Major
North Scott
55.59
31
Wyatt Sylhmann
Dike-NH
55.85
32
Scout Kasik
North Cedar- S
55.92
39
Matt Monfils
Burlington HS
56.54
43
Nick Anderson
northeast boys
56.75
49
Carlton Jones
Gilbert
57.31
70
Austin Jackson
Hudson boys track
1:01.90
400M Dash - Finals - Heat 5
14
Brad Cecak
South Tama CSD
54.50
40
Chase Overton
Vinton-Shellsburg
56.57
46
Jordan Borkowski
IA Falls- Alden
57.11
60
Josh Pestka
North Scott
59.25
64
Ben Frederichs
Durant
1:00.52
74
Slater Marshall
Durant
1:03.01
81
John Bossert
NUH- CF
1:07.86
Kendall Porth
Mount Pleasant
DNS
400M Dash - Finals - Heat 4
37
Si Eiklenborg
Dike-NH
56.34
54
Zach Galyon
Ames
58.60
59
Reed Lette
Belmond-Klemme
59.02
65
Mason Marshall
South Hamilton
1:00.57
79
John Stabenow
Denver Cyclones
1:05.13
80
Hunter Gerken
Northwood-Kensett
1:06.59
Tyler Vaughn
Fort Dodge
DNS
Dalton Caster
BCLUW
DNS
400M Dash - Finals - Heat 3
44
Clay Waterbury
South Tama CSD
56.96
47
Tevin Stone
Davenport Assumption
57.21
69
Cole Ashman
Woodward-Granger
1:01.71
71
Lane Kooiker
Woodward-Granger
1:02.17
72
Kyle Barloon
GMG - Garwin
1:02.77
77
Shayne Olson
Northwood-Kensett
1:03.27
Lance Dunn
WAT West
DNS
Marcus Hughes
Mason City
DNS
400M Dash - Finals - Heat 2
56
Ryan Webster
Vinton-Shellsburg
58.64
61
Riley Anderson
West Liberty
59.48
62
Levi Ruchotzke
North Cedar- S
59.64
63
Lane Caster
BCLUW
59.72
67
Jason Bedard
Dunkerton
1:01.10
75
Dustin Yancey-Ferrel
Jesup
1:03.20
76
Jacob Wilson
Highland
1:03.25
78
Nick McKim
DVPT- North
1:04.77
400M Dash - Finals - Heat 1
52
Robert Tyynismaa
South Tama CSD
58.03
57
Rico Clemons
Waterloo East
58.69
58
Joel Dornath
Fort Dodge
58.77
82
Steven Ramirez
Highland
1:08.50
83
Zachary Archer
West Liberty
1:13.57
Bryan DeBock
West Liberty
DNS
60M Hurdles - Finals - Heat 2
1
Brandon Ophoff
Linn-Mar
8.29
2
Elijah Young
DMLincoln
8.39
3
Cole Chesnut
Waverly-Shell Rock
8.44
4
Nate Lucs
Waukee
8.64
7
Connor Nosbisch
Clear Lake
8.72
8
Mike Keiser
Linn-Mar
8.77
10
Austin Groth
GMG - Garwin
8.78
Trenton Jones
DMLincoln
DNS
60M Hurdles - Finals - Heat 1
5
Jon Rus
North Scott
8.69
6
Jake Hampton
Muscatine
8.71
9
Deonne Harris
Newton High School
8.77
11
Kalund Brown
Cedar Falls
8.88
12
Noah Larrison
Waukee
9.02
13
Kentrell Killins
Ames
9.12
14
Brett Mengler
DVPT- West
9.20
Wyatt Sann
Clarion/Goldfield
DNF
60M Hurdles - Prelims - Heat 1
1
Chris Jacobson
South Hamilton
9.93
2
Dalton Yutesler
North Cedar- S
10.51
Justin Bahr
IA Falls- Alden
DNS
60M Hurdles - Prelims - Heat 2
1
Ryan Webster
Vinton-Shellsburg
10.35
2
Josh Doering
South Hamilton
10.61
3
Isaiah Kearns
Jesup
10.62
4
Ben Bean
Highland
11.10
5
Mitch Westpfahl
Jesup
11.50
6
Nick Benson
Prairie- CR
12.63
Brandon Stockdale
IA Falls- Alden
DNS
60M Hurdles - Prelims - Heat 3
1
Nolan Edwards
Vinton-Shellsburg
9.47
2
Parker Reynolds
IA Falls- Alden
10.07
3
Sawyer Anderson
BCLUW
10.18
4
Seth Hamilton
North Cedar- S
10.21
5
Micah Skinner
Denver Cyclones
10.31
6
Tanner Vonnahme
Highland
14.37
Braydon Neuendorf
Denver Cyclones
DNS
Joey Read
Northwood-Kensett
DNS
60M Hurdles - Prelims - Heat 4
1
Collin Lane
Belmond-Klemme
9.48
2
Daryl Bidwell
South Tama CSD
9.76
3
Bryan Boesen
Boone
10.05
4
Wes Hammers
BCLUW
10.11
5
Austin Segebarth
Dunkerton
10.33
6
Zach Snow
Perry
10.61
Kyle Barloon
GMG - Garwin
DNS
Cory Chapin
Tripoli
DNS
60M Hurdles - Prelims - Heat 5
1
Dylan Kalinay
South Tama CSD
9.44
2
Daniel Jacques
West Liberty
9.73
3
Grant Riley
Burlington HS
9.87
4
Tyler Vaughn
Fort Dodge
10.02
5
Toby Sires
Dunkerton
10.08
6
mitchell Dellamuth
Prairie- CR
10.31
7
Logan Neilsen
Northwood-Kensett
10.82
8
Jake Bruch
Dike-NH
10.93
60M Hurdles - Prelims - Heat 6
1
Kalund Brown
Cedar Falls
8.85
2
Anthony Kayser
Burlington HS
9.44
3
Aaron Mazzarella
WAT West
9.44
4
Carson Parker
Dike-NH
9.55
5
Parker Kober
Mason City
9.62
6
Skylar Moore
DVPT- West
9.71
7
Kris Treiber
Muscatine
10.19
Kalehl Brown
Cedar Falls
DNS
60M Hurdles - Prelims - Heat 7
1
Austin Groth
GMG - Garwin
8.66
2
Mike Keiser
Linn-Mar
8.73
3
Nick Dugger
Belmond-Klemme
9.19
4
Tyler Donovan
Epworth- WD
9.22
5
Adam Hoeger
Epworth- WD
9.45
6
Logan Sloan
Durant
9.63
7
Zach Galyon
Ames
10.22
Jericho Habben
Fort Dodge
DNS
60M Hurdles - Prelims - Heat 8
1
Trenton Jones
DMLincoln
8.78
2
Connor Nosbisch
Clear Lake
8.81
3
Brett Mengler
DVPT- West
8.92
4
Deonne Harris
Newton High School
8.94
5
Noah Larrison
Waukee
9.02
6
Jake Hampton
Muscatine
9.14
Zach Newell
WAT West
DNS
Nathan Schamdeke
Grundy Center
DNF
60M Hurdles - Prelims - Heat 9
1
Brandon Ophoff
Linn-Mar
8.27
2
Elijah Young
DMLincoln
8.46
3
Nate Lucs
Waukee
8.64
4
Cole Chesnut
Waverly-Shell Rock
8.82
5
Wyatt Sann
Clarion/Goldfield
8.86
6
Jon Rus
North Scott
9.00
7
Kentrell Killins
Ames
9.16
Brandon Moorman
Mount Pleasant
DNS
800M Run - Finals - Heat 7
1
Nathan Davis
Clarion/Goldfield
2:02.30
2
Jaden Van Dyke
Colfax-Mingo
2:03.22
3
Daniel Lee
Ames
2:03.54
5
Kyle Nuehring
Waukee
2:04.33
8
Nate Lucs
Waukee
2:06.73
9
Grant van der Linden
Belmond-Klemme
2:08.03
19
Matt Bowman
northeast boys
2:12.57
26
Chris Vasquez
DMLincoln
2:14.56
35
Brady Ellenbecker
South Tama CSD
2:17.61
39
Finn Hoogensen
DMLincoln
2:18.78
48
Riley Wells
Grundy Center
2:22.70
49
Austin Drewis
Tripoli
2:22.80
Tommy Thorne
Mount Pleasant
DNS
Bennett Luedtke
Muscatine
DNS
800M Run - Finals - Heat 6
4
Antoine Parrish
Burlington HS
2:03.54
6
Mitch Pritts
Prairie- CR
2:05.21
7
Anthony Ohl
WAT West
2:06.38
10
Jared Failor
Cedar Falls
2:08.13
13
Justin Pederson
Hudson boys track
2:10.71
15
Ben Forney
Ames
2:11.09
21
Nick Anderson
northeast boys
2:13.43
30
Alex Webb
Clear Lake
2:16.78
50
Zach Martin
DVPT- North
2:22.94
ben Huber
Hudson boys track
DNS
Adam Striegel
Tri-County
DNS
Nathan Dodd
DVPT- North
DNS
Dakota Figi
Waterloo East
DNS
Yale Alexia
Grundy Center
DNS
800M Run - Finals - Heat 5
12
Cesar Marquez
Cedar Falls
2:09.99
14
Albert Meier
Boone
2:10.75
16
Ian Darland
Dike-NH
2:11.24
20
Zach Waite
Prairie- CR
2:12.72
22
Josh Myatt
Burlington HS
2:13.65
25
Derek Coulter
BCLUW
2:14.34
27
Adrian Ortega
DVPT- West
2:15.75
36
Shane Kirchoff
Denver Cyclones
2:17.70
40
Jordan Murray
Boone
2:19.03
44
Clay Waterbury
South Tama CSD
2:20.83
54
Jared Christensen
Dike-NH
2:24.25
62
Tyler Thofson
Northwood-Kensett
2:29.44
65
Keegan Pfau
Perry
2:33.23
Zach Marpe
Lake Mills CS
DNS
800M Run - Finals - Heat 4
11
Alex Hottle
WAT West
2:08.34
17
David Moore III
IA Falls- Alden
2:12.12
28
Isaac Novak
BCLUW
2:16.10
31
Christian Morales
Perry
2:16.89
32
Nick Bacus
DVPT- West
2:17.13
34
Alex Jackson
Fort Dodge
2:17.61
37
Cameron Batton
Northwood-Kensett
2:17.91
42
Robert Tyynismaa
South Tama CSD
2:20.27
46
Jacob Hewitt
Waterloo East
2:21.11
51
Jeremy Smith
Hudson boys track
2:23.51
58
Nathan Eick
Tripoli
2:25.98
Sabastian Vatne
Clarion/Goldfield
DNS
Zach May
Mount Pleasant
DNS
Brandon Culmore
NUH- CF
DNS
800M Run - Finals - Heat 3
18
Cody Harmon
Mason City
2:12.36
23
Nolan Sagan
Vinton-Shellsburg
2:13.94
24
Ben Frederichs
Durant
2:14.26
29
Parker Reynolds
IA Falls- Alden
2:16.37
38
Scott Nilles
Newton High School
2:18.59
41
Derek Franzen
Denver Cyclones
2:19.74
43
Riley Anderson
West Liberty
2:20.55
53
Joshua Casey
Hudson boys track
2:24.15
59
Cole Ashman
Woodward-Granger
2:26.44
60
Slater Marshall
Durant
2:27.99
61
Tyler Krull
GMG - Garwin
2:28.14
66
Lane Kooiker
Woodward-Granger
2:34.13
68
Michael Rolland
Belmond-Klemme
2:36.98
Thomas Thompson
Fort Dodge
DNS
800M Run - Finals - Heat 2
33
Alex Lang
Mason City
2:17.33
45
Riley Holtz
North Cedar- S
2:20.88
52
Jacob Heeren
South Hamilton
2:23.80
56
Jacob Techau
North Cedar- S
2:25.50
57
Tanner Spies
Vinton-Shellsburg
2:25.63
63
Evan Mahler
Highland
2:30.04
67
Will Smith
GMG - Garwin
2:36.74
Robby Gibson
Dunkerton
DNS
800M Run - Finals - Heat 1
47
Austin Blythe
Tri-County
2:22.45
54
Tanner Vonnahme
Highland
2:24.25
64
Adam Carey
South Hamilton
2:30.57
69
Charlie Faulkner
Jesup
2:44.26
70
Spencer Schmit
Jesup
2:46.18
71
Zachary Archer
West Liberty
3:09.18
Cody Berry
Dunkerton
DNS
Josh Muncy
West Liberty
DNS
1600M Run - Finals - Heat 2
1
Riley Wattier
Waukee
4:31.54
2
Jacob Aune
Prairie- CR
4:33.72
3
Jack Espeset
Ames
4:36.20
4
Matthew Adrian
Cedar Falls
4:36.75
5
Brady Ellenbecker
South Tama CSD
4:38.49
6
Anthony Ohl
WAT West
4:40.82
7
Shane Kirchoff
Denver Cyclones
4:43.54
9
Mason Powers
Gilbert
4:45.78
10
Matt Bowman
northeast boys
4:46.56
12
Andrew Halloran
Cedar Falls
4:47.05
13
Rane Nichols
DVPT- West
4:49.49
16
Wyatt Lyons
Vinton-Shellsburg
4:59.62
18
Brandon Culmore
NUH- CF
5:01.92
Bennett Luedtke
Muscatine
DNS
Nathan Davis
Clarion/Goldfield
DNS
1600M Run - Finals - Heat 1
8
Johnny Hadish
Ames
4:44.65
11
Adrian Ortega
DVPT- West
4:47.02
14
Eli Kaczinski
northeast boys
4:50.24
15
Sloan Beninga
Dike-NH
4:58.36